Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura Porady

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?

Za nami upalne lato, w którym wiele razy przyszło nam się zmierzyć z wysoką temperaturą w nagrzanym pomieszczeniu. Aby zmniejszyć dyskomfort spowodowany brakiem świeżego powietrza w mieszkaniu, należy je wietrzyć. Ta z pozoru banalna czynność musi być jednak wykonywana umiejętnie.

jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?Zamknij okno, by uniknąć upału!

Tegoroczne lato nie poskąpiło upalnych dni. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że otwieranie okien w takie dni co prawda spowoduje wymianę powietrza, ale w żaden sposób nie przełoży się ona na schłodzenie wnętrza. Chłodne powietrze z mieszkania zostanie zastąpione nagrzanym z zewnątrz.

Jeśli w mieszkaniu mamy okna z różnych stron budynku, warto pozostawić otwarte tylko te od strony północnej. Pozostałe, zwłaszcza wychodzące na południe i zachód, najlepiej otwierać tylko w nocy. Przed wyjściem do pracy należy je zamknąć, żeby zachować w pomieszczeniu powietrze o niższej temperaturze.

Schowaj słońce za zasłoną

Jeśli podczas upału zamkniemy okna w pokojach od południowej strony, po powrocie do domu z pewnością zastaniemy tam mikroklimat szklarni. Nie wystarczy tylko zamknąć po nocy okna. Trzeba je również wyposażyć w odpowiednie zasłony. Jeśli okna są we wnękach budynku, albo dostęp światła ogranicza na przykład balkon lub weranda, ich kolor nie ma większego znaczenia.
jak wietrzyć mieszkanie?Jeśli jednak słońce ma przez kilka godzin świecić prosto w szyby – zasłony powinny być jasne i grube. Jasne odbijają światło, zamiast pochłaniać. Grube stanowią wystarczającą zaporę, uniemożliwiającą promieniom słonecznym nagrzewanie pomieszczenia.

Sposoby na ochłodę w pomieszczeniu

Jednym ze sposobów schłodzenia się jest robienie przeciągu. To dobry pomysł, choć obarczony pewnym ryzykiem. Szerokie otworzenie okien po przeciwnych stronach budynku szybko wymieni kilkaset metrów sześciennych powietrza. Łatwo jednak wtedy o rozbicie donic z kwiatami na oknach, zwianie z biurka wszystkich dokumentów czy nawet stłuczenie przeszkleń w drzwiach wewnętrznych.

Jak wietrzyć, gdy pada deszcz?

W naszej aurze deszcz i silny wiatr często idą w parze. Możemy wtedy odetchnąć odświeżonym, pachnącym ozonem powietrzem. Aż ma się ochotę otworzyć okna na oścież. Wraz z burzową aurą zapraszamy jednak do naszych mieszkań także wilgoć z deszczu. Ta zaś może spowodować zalanie podłogi czy nawet rozwój pleśni wokół okien. Zamknięcie wszystkich okien nie rozwiązuje jednak problemu. Współcześnie produkowane modele są bowiem tak szczelne, że w krótkim czasie doprowadzimy do powstawania pleśni na ścianach.

jak wietrzyć mieszkanie - okna z wywietrznikiem InternormO wentylacji pomieszczenia warto pomyśleć jeszcze przed zakupem okien. Decydując się na okna wyposażone w nawietrzniki rozwiązujemy problem wymiany powietrza zarówno w upalne dni, jak i podczas deszczu. Wymiana powietrza następuje przy zamkniętych oknach. Opcją przydatną przez cały rok są wymienniki ciepła, które pomagają odzyskiwać energię zużytą na ogrzanie pomieszczeń. Powietrze wychodzące z pomieszczenia ogrzewa strumień z zewnątrz. Dzięki temu następuje wentylacja bez utraty ciepła. Pozwoli to uniknąć niekończącej się walki z dusznymi pomieszczeniami w mieszkaniu.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *