Projektowanie Wnętrz na Facebook

Jak urządzić domowe miejsce pracy

Opublikowano: 2 grudnia, 2015 Autor:

W dzisiejszych wiele osób pracuje zarobkowo w zaciszu domowym. Dla tych posiadających dużą przestrzeń w domu, wydzielenie osobnego pokoju do pracy nie powinno stanowić problemu. Pojawia się on natomiast, gdy dysponujemy ograniczonym metrażem… Home office biuro

Praca w domu – biuro na małej przestrzeni

Temat pracy w domu poruszaliśmy niedawno, przy okazji tekstu na temat coworkingowych kawiarni. Zdecydowana większość osób prowadzących home office póki co wybiera standardowe biurko we własnym pokoju. Zastanówmy się więc, jakie mamy opcje urządzenia „służbowej ” strefy.

W zależności od potrzeb i upodobań, możemy ją schować lub pozostawić na widoku. W ukryciu biurka pomogą nam np. szafy – otwierane klasycznie lub przesuwne. Ich wnętrze, poza tym, że będzie spełniało podstawowe funkcje, może posłużyć także jako kącik roboczy. Ma to swoje plusy: po pierwsze nie zagracamy domu, a po drugie, możemy całkowicie zapomnieć o naszych obowiązkach służbowych i fizycznie się od nich odciąć. Jest to zdecydowanie opcja dla osób lubiących minimalizm. Z kolei dla tych bardziej twórczych, nie lubiących zamykać się i potrzebujących więcej swobody, lepiej sprawdzi się miejsce pracy wkomponowane w resztę pomieszczenia. Jak to zrobić? Można wykorzystać np. toaletkę w sypialni, która idealnie sprawdzi się w roli biurka.

Jeżeli mamy wysokie mieszkanie, dobrym rozwiązaniem jest również antresola. Przestrzeń pod nią może stać się strefą do pracy. Do wydzielenia kącika roboczego posłuży również ażurowy regał, na którym jednocześnie możemy stawiać np. segregatory z dokumentami. Najważniejsze, aby poczuć się tu komfortowo. A pomoże nam w tym właściwie dobrane biurko i fotel.
Wybór biurka i fotela

Na szczęście w dobie dostępności wielu modeli mebli nie ma powodu do obaw, że będziemy musieli ograniczyć się do zakupu zwykłego brązowego biurka i czarnego, obrotowego krzesła na kółkach. Jeżeli mamy wnętrza urządzone w określonym stylu, np. skandynawskim, to nie warto z niego rezygnować. Lepiej konsekwentnie zastosować go również w naszym kąciku roboczym. Dlatego też zdecydujmy się przykładowo na prosty stół z drewna, pokryty białą bejcą. Pod nim niech stanie funkcjonalna szafka z łatwo wysuwanymi szufladami. Zadbajmy także o półki, które mogą np. tworzyć heksagonalne konstrukcje. Niezwykle ważnym elementem jest również fotel.

– „Taki mebel powinien być maksymalnie ergonomiczny, dopasowany do naszego sposobu siedzenia. Pomogą w tym obłe kształty, jak np. opływowe podłokietniki czy łukowate oparcie.” – wyjaśnia Katarzyna Jakubowska z firmy SITS, producenta mebli tapicerowanych.

Oświetlenie miejsca pracy

Najlepsza opcja to połączenie wygody i designu. Jest to absolutnie możliwe, a odzwierciedlenie tego znajdziemy np. we wzorzystych, prostych w swojej formie, fotelach postawionych na metalowych stelażach lub na obrotowej, klasycznej nóżce.  Pamiętajmy również o innym ważnym aspekcie, jakim jest oświetlenie. Wpatrywanie się godzinami w ekran monitora bez „wsparcia” z zewnątrz, na pewno nie przysłuży się naszemu zdrowiu. Warto więc zdecydować się na punktowe światło, np. nisko zawieszoną nad biurkiem, lampę lub po prostu klasyczną, małą lampkę.

 
Tags: , , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz