Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne

Projektowanie domów wg. feng shui

{mosimage cw=150 ch=113 iw=150 ih=113}

Od kilku lat współpracuję z architektami przy projektowaniu domów, które mają być zgodne także z zaleceniami feng shui. Chcę napisać kilka słów na ten temat, z nadzieją, że coraz więcej architektów zainteresuje się tematem i podejmie wyzwanie. Piszę „wyzwanie”, ponieważ projektowanie takiego domu, całkowicie odbiega od normalnej pracy architekta.

–>

Budowa domu zgodnego z zasadami feng shui, wymaga wzięcia pod uwagę sugestii jakie pochodzą z feng shui i dopiero na tej podstawie odbywa się dalsza praca. Pierwszą różnicą jest to, że lokalizację domu na działce wykonuje się w oparciu o odczyt kompasu, czyli odczyt pola magnetycznego. W tym zakresie jest wymagana aptekarska dokładność. Architekci korzystają z odczytów kierunków rzeczywistych, geograficznych znajdujących się na mapach. W feng shui musimy mieć opierać się o odczyt kompasu i to bardzo dokładny. Dlatego, pierwszą rzeczą jest zaproszenie na działkę geodety i wyznaczenie na mapie kierunków magnetycznych. Lokalizacja domu na działce jest także oparta o wytyczne z odczytu pola magnetycznego. Różnica pomiędzy odczytem magnetycznym, a odczytem geograficznym wynosi 2-3-4 a czasem więcej stopni, ale dla feng shui, to bardzo ważne, decydujące.

Z każdym stopniem odczytu kompasu jest związana inna jakość pola magnetycznego, jakie zostanie zamknięte wewnątrz domu, a co za tym idzie otrzymamy inny wykres domu. Wykres domu, to odzwierciedlenie w liczbach, jakości pola magnetycznego wewnątrz domu. Opieranie się w swej pracy na wartościach magnetycznych, od początku do końca jest tu koniecznością. Jest to podstawą przy pracy związanej z projektowaniem domu wg zasad feng shui.

Po ustaleniu warunków zabudowy i naniesieniu odczytu kierunków magnetycznych na plan działki, można przystąpić do dalszej pracy. Warunki zabudowy są konieczne także dla konsultanta feng shui, gdy musi on wiedzieć, w jaki stopień będzie skierowany dom, bo to określa rodzaj wykresu domu, innymi słowy musi on wiedzieć, jakie są możliwości ustawienia domu, czy są jakieś ograniczenia itp.

Konsultant feng shui powinien pojechać na działkę i zmierzyć za pomocą kompasu warunki feng shui działki. Znając warunki zabudowy, będzie można ustalić, jak powinien stać przyszły dom na działce, by miał możliwie najlepszy wykres w tych określonych warunkach. To, jak powinien stać dom na działce przekłada się na konkretną wartość odczytu kompasu. Poniżej przykład domu skierowanego na 209 stopni SW, a jeszcze niżej dom skierowany na 162 stopień S (południe). Wykres domu determinuje takie rzeczy jak: rozmieszczenie okien, drzwi, pokoi, wc, łazienek itd., dlatego kolejność pracy dla architekta jest całkiem odmienna, ponieważ musi on zaczekać na wytyczne od konsultanta feng shui, a dopiero później w oparciu o nie, wykorzystać wszystkie swoje umiejętności i talenty, by powstał dom jak najbardziej zgodny z zasadami feng shui, a jednocześnie był ładny i funkcjonalny. Z pewnością jest to utrudnienie, niemniej rekompensatą powinno być tworzenie klientom bardziej przyjaznych domów.

 

Dom

 

Warto wiedzieć, że dobry, zdrowy, korzystny dla klienta dom, to często sztuka kompromisów pomiędzy feng shui, a możliwościami technicznymi, warunkami fizycznymi działki i wielu innymi czynnikami, do których warto dodać czynnik ludzki, który ma istotny wpływ na całość przedsięwzięcia. W feng shui dom budowany jest dla konkretnej rodziny, w konkretnych warunkach, dlatego jest niepowtarzalny. Projektu nie da się wykorzystać dla innej rodziny, ponieważ nie ma dwóch jednakowych domów feng shui, gdyż warunki zewnętrzne i ludzie są inni.

{mospagebreak}

–>

Kilka słów o wykresie domu.

Jak już wspomniałam wyżej, wykres feng shui domu, na poziomie projektowania, daje wskazówki, gdzie powinny być drzwi główne do domu, gdzie sypialnia małżeńska, pokoje dzieci, pokoje wypoczynkowe, gabinety, pomieszczenia użytkowe itd. Ważne są także kierunki drzwi pokoi, ciągi komunikacyjne, wyjścia na taras, czy tylne wyjścia. Te wszystkie wytyczne podaje architektowi konsultant feng shui. Wykres ten nie ma nic wspólnego z popularnym schematem Bagua, odzwierciedlającym strefy: związków, bogactwa, dzieci, wiedzy itd.

Wykres domu, w znacznym stopniu, determinuje także zagospodarowanie zewnętrzne działki, ogród, rozmieszczenie takich elementów, jak garaż, oczka wodne, wysokość płotu, wjazdy na działkę i wiele innych.

Wykres urodzeniowy domu, nie ma nic wspólnego z siatką Bagua, o której już napisałam wyżej. Wizualnie wygląda on jak zestaw liczb, po trzy w ka dym polu. Mówią one jednak o wszystkim, co nas interesuje, a przede wszystkim o jakości pola magnetycznego zamkniętego wewnątrz domu. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że wszyscy „pływamy” w polu magnetycznym ziemi i ze ma ono różną jakość w różnych miejscach.

Dom powstaje w określonym miejscu i czasie. Generalnie, uznaje się, że momentem „narodzin” domu, jest chwila, kiedy został on przykryty dachem. To jest właśnie ten moment. Wtedy, gdy Qi (energia) zostaje zamknięte w tym domu i ten moment determinuje wiele ważnych cech nowego domu, takich jak:

– jego charakter, tu można się pokusić nawet o wygląd zewnętrzny domu,

– predyspozycje zdrowotne mieszkańców,

– zasobność finansową mieszkańców,

– strukturę wydarzeń w tym domu,

– wskazuje miejsca, gdzie powinny być sypialnie, pokoje wypoczynkowe, garderoby, łazienki, wc itp.

– wskazuje miejsca, gdzie powinny być okna,

– wskazuje miejsce, gdzie powinny być drzwi główne do mieszkania, domu..

– wreszcie determinuje miejsce dla drzwi tylnych,

– określa kierunki drzwi wewnętrznych,

– i wiele, wiele innych spraw.

W przypadku firmy:

– określa miejsca, gdzie powinien siedzieć szef, ważni pracownicy, poszczególne funkcje firmy.

– wykres powie nam, czy w firmie będzie łatwo, czy trudno robić biznes.

– i wiele, wiele innych rzeczy.

{mospagebreak} 

Wykres domu jest zdeterminowany przez taki czynnik, jak odczyt kompasu strony skierowania domu, zatem konsultant feng shui podaje ten odczyt architektowi. Oto jak wygląda sporządzanie odczytu kompasu:

  {mosimage cw=195 ch=300 iw=195 ih=300}

Odczyt kompasu, to linia prostopadła do płaszczyzny ściany skierowania domu, a ściana skierowania, to ta, która ma największą powierzchnię otwieranych okien. W praktyce o tym, która to będzie ściana, zanim jeszcze będą opracowane wytyczne dla architekta, decydują warunki zewnętrzne, czyli środowisko, w jakim dom stanie oraz preferencje człowieka. Rola człowieka polega na dostosowaniu się do tych warunków, a jednocześnie sprawienie, by one człowiekowi służyły w maksymalnym możliwym stopniu.

Wiele domów jest tak projektowanych, że trudno jest jednoznacznie określić, która ściana jest ścianą skierowania w rozumieniu feng shui, często domy te mają „dwie twarze” i cechuje je powodowanie zmienności losów mieszkańców. Szczególnie starannie powinny być projektowane domy szeregowe.

Gdyby porównać to do człowieka, to „ścianą skierowania” u człowieka będzie strona, gdzie mamy oczy, usta, nos itd. Tą częścią człowiek odbiera najwięcej informacji, część informacji dociera z boków, a najmniej z tyłu. Nasze oczy, usta, uszy, to okna, drzwi domu. Zatem dom, ma skierowanie tam, gdzie dociera do niego najwięcej informacji. Tu tez powinno być najwięcej okien i drzwi, z boku mniej, a najmniej z tylu. Czy tak jest? NIE!

–>

Zalecane jest, by front architektoniczny pokrywał się z frontem rozumianym jako front w feng shui, czyli ze ścianą skierowania domu. Wiele domów ma tak wiele okien wokół, ze trudno jest określić, gdzie jest skierowanie takiego domu. Osoby, które mieszkają, czy pracują w takich domach, często potrzebują włożyć więcej wysiłku, by odnieść sukces, są rozpraszane, mogą mieć problemy z koncentracją. W ujęciu feng shui, nie jest to korzystne, by dom miał przeszklenia dookoła.

Kolejną sprawą jest to, że mając sugerowany odczyt dla ściany frontowej, trzeba go nałożyć na zarys projektowanego budynku, wyznaczyć jego geometryczne centrum. Odczyt podany jest w stopniach i gotowy budynek powinien mieć właśnie taki odczyt, jaki był sugerowany na początku prac projektowych. Innymi słowy, po zbudowaniu domu, robiąc pomiar kontrolny, powinniśmy otrzymać dokładnie taki odczyt, jaki był sugerowany wcześniej przez konsultanta feng shui. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ten odczyt determinuje wykres domu, a wykresy są bardzo różne i zmieniają się często o 1 stopień, dając całkiem inne warunki życia, czy pracy wewnątrz domu.




Myślę, że osoby, które często podróżują, mogą łatwo potwierdzić, że w niektórych miejscach czują się dobrze, a w innych źle. Czy ktoś zastanawiał się dlaczego? Jednym z czynników na pewno jest feng shui tego miejsca. Warto przypomnieć, że każdy dom ma swoje feng shui, niezależnie, czy w to wierzymy, czy nie, bo jest to jakość pola magnetycznego zamkniętego wewnątrz budynku.

{mospagebreak}

Jeśli zrobimy rekonesans po mieście i przyjrzymy się różnym firmom, to zauważymy, ze są takie miejsca, gdzie firmy zmieniają się co chwile, upadają. Czy ktoś zastanawiał się, dlaczego?

Idąc dalej tym tropem, zapewne niewiele osób wie, że wszystkie nowe domy na całym świecie można z grubsza zakwalifikować do jednej z poniższych grup (o tym powie nam wykres):

–>

1. dom dobry dla zdrowia i dla pieniędzy,

2. dom dobry tylko dla zdrowia,

3. dom dobry tylko dla pieniędzy,

4. dom nie dobry ANI dla zdrowia ANI dla pieniędzy.

Jeżeli na przykład, wybudowaliśmy dom, który można by zaliczyć do grupy 2, czy 4, to żaden gadżet, figurka szczęścia, cudowny obrazek z płynącą wodą, tej sytuacji nie zmieni. Mogą być dwie możliwości:

1. albo zakasać rękawy i ciężko pracować,

2. albo „klepać biedę”

Kto chciałby mieć dom, albo firmę o takich parametrach?

Warto wiedzieć, że działka ze swoimi ograniczeniami, tez ma wpływ na jakość energii wewnątrz domu. Nie na każdej działce powstanie dom o parametrach, jakich sobie życzylibyśmy. Ale, jeżeli już mamy działkę i nie ma innych możliwości, jak postawienie domu o gorszych parametrach feng shui, to warto wiedzieć, że na etapie projektowania domu i dokonywania jego lokalizacji na działce, można wiele zmienić, nawet poprawić w znacznym stopniu, domy wymienione w punkcie 2, czy 4.

Dom z naniesionymi sektorami zgodnie z odczytem kompasu:

 

{mosimage cw=412 ch=533 iw=412 ih=533}

 {mospagebreak}

W tym wypadku odczyt kompasu wynosi 209 SW. Czerwona strzałka pokazuje ten właśnie odczyt. Podkreślam ten fakt, gdyż jest on decydujący w całym przedsięwzięciu, jakim jest budowa domu z wykorzystaniem zasad feng shui. Każdy stopień odczytu kompasu daje inne możliwości i często inny wykres domu. A oto, jak wygląda przykładowy wykres domu:

 

{mosimage cw=328 ch=319 iw=328 ih=319}

 

Powyżej, gdy jest naniesiony na dom i działkę, poniżej sam wykres.

 

{mosimage cw=172 ch=170 iw=172 ih=170}

Są to dwa wzory tego samego wykresu i pokazuje jakiś dom, który został zbudowany w latach 1984 – 2004 i jest domem, który wskazuje na możliwość przemocy mężczyzny nad kobietą. Był to dom, który wspierał zdrowie, ale kwestie finansowe mieszkańców były ich problemem. Oba dotyczą domu zbudowanego w 7 Okresie Feng Shui w roku 1985 o skierowaniu S1 i odczycie kompasu 162 stopnie. W feng shui raczej używamy tzw. wykresów tortowych, zamiast kwadratowych, czyli tego pierwszego rodzaju.

{mospagebreak}

Warto także wiedzieć, że wykres domu determinuje rozkład pewnych elementów w ogrodzie, dlatego także przy projektowaniu ogrodu, warto zasięgnąć porady feng shui.

 

{mosimage cw=486 ch=640 iw=486 ih=640}

 

Ten ogród jest ładny, ale ponieważ nie znam wykresu tego domu, nie wiem, czy wykorzystano feng shui przy jego projektowaniu. Takie elementy ogrodu, jak oczka wodne, skalniak, miejsca rekreacyjne itp. mogą wspierać wykres domu, a o tym niewiele osób wie.

Ten właśnie wykres, wskazuje miejsca, które powinny być wykorzystywane przez człowieka, oraz miejsca, których powinien unikać, urządzając tam garderoby, spiżarnie, wc itp.

Grażyna Czajka-Bartosik

www.pracownia-fengshui.pl

 

 

Zdjęcia pochodzą z:
www.planty.pl
www.zielonemigdaly.pl
wroclaw.projektowanie-ogrodu.kom.pl




1 KOMENTARZ

  1. Witam
    czy mogłaby Pani polecić literaturę dotyczącą feng shui w projektowaniu budynków użyteczności publicznej, domów kultury czy szkół? Podejrzewam, że wytyczne będą się znacząco różniły (projektowanie dla większych grup ludzi często się zmieniających, wpływ na naukę/zajęcia ruchowe itp).
    Pozdrawiam
    Ania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *