Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Stylowe akcesoria

Jaki karnisz wybrać?

Dobór odpowiednich zasłon i karnisza zależy od rozmiaru i otoczenia okna. Wbrew pozorom bardzo łatwo wybrać te elementy pochopnie, całkowicie psując wystrój wnętrza. Zasłony można zmieniać nawet co kilka tygodni, nad wyborem karnisza lepiej dobrze się zastanowić.

Szynowy, drążkowy czy linkowy? System karnisza.

karnisze Franc GardinerDwa podstawowe rodzaje karniszy dostępne na rynku to modele szynowe, bądź drążkowe, zwane również rzymskimi. Dawniej w większości mieszkań dominowały te pierwsze w postaci szyny ukrytej za listwą. Wprowadzenie rozwiązań wykorzystujących drążek zamocowany na wspornikach to nowy rozdział w zakresie dekoracji okiennych.

Karnisze drążkowe to bardzo ozdobne rozwiązanie z dużą ilością wariantów dekoracyjnych: szeroki wachlarz kształtów, rozmiarów oraz możliwość wyboru sposobu mocowania materiału sprawiają, że można zrealizować niemal każdy pomysł aranżacyjny.Nawlekane zawieszki z przymocowanymi żabkami mogą być zastąpione przelotkami w materiale, wstążkami, szelkami bądź prostym rozwiązaniem tunelowym. Mimo, że najmniejsze drążki mają średnicę zaledwie 16 mm, dla tych, którzy wolą jeszcze delikatniejsze rozwiązania stworzono karnisze, gdzie pomiędzy wspornikami znajduje się linka o maksymalnej długości 5 m.
karnisze Franc GardinerDrewno, metal czy plastik? Wybór karnisza.

Jeśli we wnętrzu dominuje drewno, możemy zdecydować się na karnisz wykonany z tego materiału. Pracuje ciszej niż metalowe wersje, ale częściej ulega wypaczeniom i ściera się w trakcie użytkowania. Karnisze metalowe dostępne w szerokiej palecie kolorów: satyna, nikiel, srebro, stare złoto, idealnie uzupełnią większość aranżacji. Zniosą także dużo większe obciążenia niż linki, więc swobodnie możemy wybrać dowolny materiał na zasłony.

karnisze Franc GardinerKarnisze same w sobie, nawet bez zasłon, mogą stanowić ozdobę – stają się wtedy delikatną ramą i podkreślają kształt okna. Krótkie wersje pozwalają zagospodarować konkretny fragment ściany, bez konieczności montażu na całej długości. Złote i srebrne modele, w połączeniu z delikatnymi roletami tworzą lekkie i nieobciążające aranżacje.

Karnisz niezbędny pomimo stosowania rolet

Zasłony i firanki niegdyś stanowiły nierozłączną parę niemal w każdym domu. Obecnie rolety, ze względu na wygodę użytkowania i możliwości aranżacyjne cieszą się coraz większą popularnością i z powodzeniem zastępują firanki. Otoczone dopasowanymi kolorystycznie i stylistycznie zasłonami tworzą zabudowę okna, która sprawia, że staje się ono częścią aranżacji pomieszczenia. Całości dopełnia odpowiednio dobrany karnisz.PRAKTO economic karnisze Franc Gardiner
2 KOMENTARZE

  1. Krótki acz ciekawy tekst. Kwestię karniszy w wystroju wnętrz często się bagatelizuje – zupełnie niesłusznie.

  2. Oprócz wyboru dobrego karnisza ważne są także akcesoria do karniszy. Zgadzam się, że często jest to bagatelizowany temat podczas urządzania wnętrza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *